شرایط کار در آلمان در سال 2024

شرایط کار در آلمان در سال 2024

آلمان بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است، بنابراین مشاغل زیادی در آلمان برای خارجی‌هایی با مهارت‌های تخصصی وجود دارند. آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد که این موضوع نشان می‌دهد این کشور از نیروهای کار ماهر استقبال می‌کند. کار در آلمان می‌تواند‌ آینده خوبی داشته باشد، زیرا شما از زندگی در کشوری پیشرفته یا امکانات و خدمات بالا بهره مند خواهید شد. پس اگر می‌خواهید در آلمان کار کنید و ببینید شرایط کار و فرصت‌های شغلی در این کشور چگونه است، این مقاله از «موسسه مهاجرتی مونارک» را تا پایان بخوانید.

پذیرش نیروی کار در آلمان چگونه است؟

پذیرش نیروی کار در آلمان را می‌توان با عوامل متعددی مشخص کرد. به طور کلی، آلمان به داشتن بازار کار قوی و منظم معروف است. آلمان قوانین و مقررات قوی برای حمایت از کارگران دارد که تضمین می‌کند کارکنان از حقوق مربوط به ساعات کار، حداقل دستمزد و استانداردهای ایمنی برخوردار هستند. قراردادهای چانه زنی جمعی بین کارفرمایان و اتحادیه‌های کارگری رایج است که به شرایط کاری و دستمزد منصفانه کمک می‌کند.

آلمان از لحاظ تاریخی نرخ بیکاری نسبتا پایینی را در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر حفظ کرده است. سیستم آموزش و پرورش حرفه‌ای کشور نیز در آماده سازی افراد برای بازار کار نقش دارد و به پایین بودن نرخ بیکاری جوانان کمک می‌کند. آلمان از یک مدل اقتصاد بازار اجتماعی پیروی می‌کند که رویکرد سرمایه داری بازار آزاد را با سیاست‌های اجتماعی قوی ترکیب می‌کند. این موضوع به حفظ تعادل بین رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی کمک خواهد کر.

آلمان به دلیل نیروی کار بسیار ماهر و تحصیلکرده خود شناخته می‌شود. این کشور تاکید زیادی بر آموزش حرفه‌ای و آموزش عالی دارد که به ایجاد نیروی کار ماهر کمک می‌کند. فرهنگ کار آلمان اغلب به تعادل خوب کار و زندگی اهمیت می‌دهد. تمرکز بر کارایی در طول ساعات کاری است و ساعات کاری طولانی به اندازه برخی از کشورها رایج نیست.

آلمان تلاش‌هایی را برای ادغام مهاجران در بازار کار انجام داده است و سهم آنها را در اقتصاد به رسمیت می‌شناسد. برنامه‌ها و ابتکاراتی برای کمک به مهاجران برای یافتن شغل وجود دارد. آلمان تاکید زیادی بر فرصت‌های برابر در محل کار دارد و مقرراتی برای جلوگیری از تبعیض بر اساس عواملی مانند جنسیت، قومیت یا سن وجود دارد.

در حالی که پذیرش کلی نیروی کار در آلمان مثبت است، توجه به این نکته مهم است که تجربیات می‌توانند متفاوت باشند و بخش‌ها یا مناطق خاصی ممکن است چالش‌های منحصر به فردی داشته باشند. علاوه بر این، بازار کار تحت تاثیر شرایط اقتصادی است و تغییرات ممکن است در طول زمان رخ دهد.

پرستار هستید و می‌خواهید به آلمان مهاجرت کنید؟ با مراجعه به صفحه مهاجرت پرستاران به آلمان، اطلاعات جامع و راهنمای مرحله به مرحله را دریافت کنید و از فرصت‌های بی‌نظیر حرفه‌ای در این کشور بهره‌مند شوید

مراحل مهاجرت کاری به آلمان

مراحل مهاجرت کاری به آلمان عبارتند از:

مرحله 1: بررسی الزامات

شما باید در ابتدا در مورد ویزاهای کاری آلمان تحقیق کنید. انواع ویزای کاری آلمان شامل ویزای کارت آبی، ویزای جاب سیکر، ویزای جاب آفر و ویزای خود اشتغالی هستند.

مرحله دوم: تعیین وقت سفارت

اگر شرایط لازم برای ویزا را دارید باید تمام مدارک ضروری برای درخواست ویزای خود را جمع آوری کنید. لیست مدارک معمولاً در وبسایت سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان آورده شده‌اند. تقریباً در همان زمان، شما همچنین باید یک قرار ملاقات برای تحویل درخواست ویزای خود رزرو کنید. تعیین وقت سفارت از طریق وبسایت ویزامتریک خواهد بود. همچنین مدارک لازم در سایت ویزامتریک درج شده‌اند.

مرحله 3: درخواست ویزا

درخواست ویزای خود را به سفارت آلمان در کشور محل اقامت خود ارسال کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که برای ویزایی درخواست خواهید داد که با اهداف شما مشابه هستند. به عنوان مثال، اگر اقامت شما در آلمان برای مقاصد کاری از طریق جستجوی شغل باشد، باید ویزای جاب سیکر دریافت کنید. این تنها راهی است که می‌توانید در رابطه با ویزای خود در آلمان اجازه اقامت بگیرید.

برای درخواست ویزای خود، باید فرم درخواست ویزا را انتخاب کنید که با هدف اقامت شما مطابقت دارد. برای انواع ویزاهای صادر شده برای اقامت طولانی مدت در آلمان، هزینه ویزای ورودی 75 یورو دریافت می‌شود. به طور کلی، می‌توانید هزینه را به واحد پول محلی خود در سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود پرداخت کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگر درخواست ویزای شما ناموفق باشد، این هزینه قابل بازپرداخت نیست.

مرحله 4: آمدن به آلمان

اکنون می‌توانید برنامه ریزی سفر خود به آلمان را آغاز کنید. از آنجایی که قصد اقامت طولانی مدت در آلمان را دارید به شما توصیه می‌شود تمام مدارک شخصی خود را همراه داشته باشید این مدارک شامل شناسنامه، مدارک مربوط به تحصیلات پس از دبیرستان یا مدارک حرفه‌ای، گواهینامه رانندگی یا گواهی ازدواج هستند. لطفاً توجه داشته باشید که شما باید در یک طرح بیمه درمانی باشید که از اولین روز اقامت در آلمان معتبر است. حداکثر هنگام تحویل گرفتن ویزا از سفارت آلمان، مدرک بیمه درخواست می شود.

مرحله 5: درخواست برای اقامت

به آلمان خوش آمدید! ویزای شما به طور کلی تا 6 ماه اعتبار دارد. در طول این مدت، شما باید برای اجازه اقامت درخواست دهید تا بتوانید برای مدت طولانی‌تری در آلمان بمانید. با اداره اتباع خارجی محلی تماس بگیرید و در مورد مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت اطلاعات لازم را به دست آورید. پس از آن باید برای صدور مجوز اقامت مطابق با ویزای خود وقت ملاقات بگیرید.

مراحل مهاجرت کاری به آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان کدامند؟

آلمان با سطح پایین بیکاری به اندازه سایر بخش‌های اروپا تحت تأثیر کمبود مهارت‌ها قرار ندارد و هیچ کمبود مهارتی در سراسر کشور وجود ندارد. با این حال، در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) و مشاغل بهداشتی (پرستاری و پزشکی)، به ویژه در جنوب و شرق آلمان کمبود نیروهای کار ماهر وجود دارند. در حال حاضر بیش از 573000 شغل در آلمان وجود دارند. موقعیت‌های خالی شامل مشاغل ماهر و همچنین کارهای معمولی در زمینه‌هایی مانند آموزش انگلیسی و مهمان نوازی هستند.

بیشتر بدانید: لیست مشاغل مورد نیاز آلمان + (Whitelist 2024)

دستمزد و حقوق کارگران در آلمان چقدر است؟

حقوق خوب در آلمان برای نیروهای ماهر بین 64 هزار تا 70 هزار یورو ناخالص در سال است. در هامبورگ، حقوق سالانه خوب 68.500 یورو است. در مونیخ نیز این مبلغ 80 هزار یورو است. حقوق خوب در آلمان معمولا بالاتر از متوسط حقوق آلمان 44.074 یورو و بالاتر از متوسط دستمزد ناخالص 51.009 یورو در سال است.

از اول ژانویه 2024، حداقل دستمزد در آلمان 12.41 یورو در ساعت است. برای یک هفته 40 ساعته، این مبلغ حدود 2.159 یورو ناخالص در ماه خواهد بود. کارمندان پاره وقت به طور متوسط 19.5 ساعت در هفته کار می‌کنند که حداقل دستمزد آنها 1.053 یورو ناخالص در ماه است.

قانون کار در آلمان

میانگین کار در هفته در آلمان حدود 40 ساعت در هفته است، اگرچه حداکثر کار در هفته 48 ساعت است. یک کارمند می‌تواند تا 10 ساعت در روز کار کند اگر میانگین ساعات کاری در روز در یک دوره 24 هفته ای از هشت ساعت بیشتر نشود. حداقل حق تعطیلات قانونی سالانه در آلمان 20 روز در سال است. کارگران آلمانی از مزایای دیگری مانند دستمزد بیماری و حقوق زایمان نیز بهره مند می‌شوند. بیشتر کارها، اعم از تمام وقت و پاره وقت، توسط یک قرارداد کار تنظیم می‌شود. با این حال، باید قبل از امضای قرارداد، جزئیات دقیق هر قرارداد را بررسی کنید، زیرا برخی از کارفرمایان سعی می‌کنند بندهایی را درج کنند که به شدت به نفع آنها است. 

دوره‌های اعلان برای کارفرمایی که قرارداد را در آلمان فسخ می‌کند معمولاً از دو هفته در طول دوره آزمایشی شروع می‌شود و برای اکثر قراردادهای استاندارد به چهار هفته افزایش می‌یابد. برای کارگران طولانی مدت، دوره‌های اخطار می‌تواند بسیار طولانی‌تر باشد (مثلاً تا هفت ماه در برخی موارد برای کسانی که بیش از 20 سال خدمت داده‌اند).

قانونِ مالیات کار در آلمان

در آلمان مالیات بر درآمد به عنوان Einkommensteuer شناخته می‌شود. مالیات بر درآمد در طول سال به شکل مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) پرداخت می‌شود. در بیشتر شرایط، اگر به طور مداوم بیش از 6 ماه در آلمان زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی (Steuererklärung) را به اداره مالیات محلی خود (Finanzamt) ارسال کنید.

سال مالیاتی در آلمان سال تقویمی است. شما می‌توانید به تنهایی یک اظهارنامه مالیاتی ارسال کنید یا از مشاوره مالیاتی حرفه‌ای استفاده کنید. از سال 2023، افرادی که مالیات خود را از طریق سیستم اظهارنامه الکترونیکی مالیاتی (Elektronische Steuererklärung، ELSTER، در زیر ببینید) تا 2 اکتبر مهلت دارند. در شرایط خاص، مانند بیماری یا مفقود شدن مدارک می‌توانید درخواست تمدید مهلت کنید. اگر تصمیم بگیرید که از مشاوره مالیاتی حرفه ای استفاده کنید، تا 31 ژوئیه 2024 فرصت دارید. اگر اظهارنامه مالیاتی شما با تاخیر ارائه شود، ممکن است جریمه‌هایی در نظر گرفته شود.

آلمان چهار گروه مالیاتی دارد. باولین گروه مالیاتی بیان می‌کند که درآمد 10908 یورو یا کمتر برای یک فرد بدون مالیات است. در گروه مالیاتی دوم، درآمدهای تا سقف 62810 یورو مشمول مالیات با نرخی هستند که از 14 درصد به 42 درصد افزایش می‌یابد. گروه سوم و چهارم مالیاتی با درآمدهای بین 62810 یورو تا 277825 یورو و افراد بالای 277825 یورو که به ترتیب 42 و 45 درصد مشمول مالیات هستند، سروکار دارد. اگر درآمد شما در طبقه دوم مالیاتی قرار می‌گیرد و حقوق ناخالص 25 هزار یورو دریافت می‌کنید، احتمالاً با نرخ 29 درصد مشمول مالیات می‌شوید. نرخ مالیات بر درآمد برای یک خارجی با حقوق ناخالص 40 هزار یورو حدود 36 درصد برآورد می‌شود.

قانونِ مالیات کار در آلمان

قانونِ بیمه کار در آلمان

قانون آلمان همه افراد شاغل یا ساکن در آلمان را ملزم به داشتن بیمه درمانی می‌کند و بیشتر آنها در برنامه‌های بیمه سلامت عمومی هستند. شرکت‌هایی که علاقه مند به استخدام کارمندان در آلمان هستند باید در حق بیمه سلامت خود مشارکت کنند. نرخ سهم ثابت برای بیمه درمانی قانونی 14.6 در صد است و به طور مساوی بین کارمند و کارفرما تقسیم می‌شود. افرادی که سالانه بیش از 64350 یورو درآمد دارند، می‌توانند از بیمه سلامت عمومی انصراف دهند و در بیمه درمانی خصوصی ثبت نام کنند.

بیشتر بدانید: بیمه‌های مهم برای مهاجران در آلمان

کاریابی در آلمان

آژانس کار فدرال  (Bundesagentur für Arbeit, BA)، بزرگترین ارائه دهنده خدمات بازار کار در آلمان است که شبکه‌ای از بیش از 700 آژانس و دفتر در سراسر کشور دارد. شما می‌توانید از طریق این آژانس به دنبال کار باشید. همچنین مشاغل در آلمان اغلب در وب‌ سایت‌های کاریابی و استخدام آلمانی (Jobbörsen) آگهی می‌شوند که برخی از آنها در صنایع خاصی تخصص دارند یا بر روی مشاغل در آلمان برای خارجی‌ها تمرکز دارند.

وبسایت‌های عمومی شامل موارد زیر هستند:

 • HeyJobs
 • JobStairs
 • Kimeta
 • Kununu
 • MeineStellenboersen
 • Monster
 • Linkdin
 • Indeed

برای پیدا کردن شغل می‌توانید از نسخه‌های شنبه روزنامه‌های ملی استفاده کنید یا به صورت آنلاین به روزنامه‌های  Frankfurter Allgemeine Zeitung، Suddeutsche Zeiting (مونیخ و جنوب)، Die Welt، Handelsblatt (دوسلدورف)، Frankfurter Rundshau، BerlinOnline و برلینر سایتونگ نگاهی بیندازید.

برخی از شرکت‌های بین المللی در وبسایت شرکت خود به دو زبان انگلیسی و آلمانی فرست‌های شغلی را تبلیغ می‌کنند. جای خالی معمولاً در زیر  منوی Stellenangebote، Karriere  یا Vakanzen ظاهر می‌شود. شما می‌توانید تمام شرکت‌ها را در آلمان از طریق ثبت شرکت دولت آلمان پیدا کنید.

ویزای کاری آلمان

اگر کارمندان شما اتباع اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نیستند، برای کار یا تحصیل در آلمان برای بیش از 90 روز باید مجوز اقامت دریافت کنند. آنها باید این مجوز را علاوه بر ویزا و مجوز کار دریافت کنند. رایح‌ترین انواع ویزای کاری عبارتند از:

 • اقامت موقت
 • کارت آبی
 • اقامت طولانی مدت EC
 • اسکان دائم

اکثر افرادی که به دنبال کار در آلمان هستند، اجازه اقامت موقت را دریافت می‌کنند که یک سال اعتبار دارد. آنها می‌توانند بسته به وضعیت شغلی، شغل و ملیت خود آن را تمدید کنند. به طور معمول، تمدید اجازه اقامت تا زمانی که وضعیت شخصی کارمند شما تغییر نکند، رسمی است.

ویزای کاری آلمان

کار دانشجویی در آلمان

اکثر دانشجویان در آلمان در طول تحصیل به کار پاره وقت می پردازند. حتی اگر دوره تحصیلات تکمیلی در آلمان مقرون به صرفه‌تر است، زیرا شهریه (معمولاً) رایگان است، یک کار پاره وقت راه خوبی برای پوشش هزینه‌های زندگی شما است. آژانس کار فدرال آلمان برای دانشجویانی که به دنبال کار پاره وقت هستند، محدودیت‌هایی در نظر گرفته است. این عمدتاً برای اطمینان از این است که کار شما مانع یا به تعویق انداختن اهداف تحصیلی شما نمی‌شود. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا کار پاره وقت حداکثر 120 روز کامل یا 240 نیمروز در سال دارند. اگر نیاز به کار بیشتر از حد مجاز دارید باید از آژانس کار فدرال و اداره خارجی اجازه بگیرید.

فرهنگ کار در آلمان

فرهنگ تجارت آلمان به طور سنتی سلسله مراتبی و با مدیریت قوی است. آلمانی‌ها روی کارهایی که با دقت برنامه ریزی شده کار می‌کنند و بر اساس حقایق سخت تصمیم می‌گیرند. جلسات منظم و کارآمد هستند و از یک دستور کار و برنامه دقیق پیروی می‌کنند، جایی که بحث‌ها با هدف دستیابی به توافق و تصمیم نهایی است. زمانی که صحبت از کار در آلمان به میان می‌آید، زمان یک مفهوم کاملاً تعریف شده است. به همین دلیل، مردم بسیار وقت شناس هستند و شما نیز باید در هر محیطی حرفه ای باشید.

کلام آخر

آلمان یکی از سریع‌ترین اقتصادهای در حال رشد در اروپاست که بازار کار بسیار خوبی دارد. کار در آلمان در بیشتر حوزه‌ها ارائه می‌شود، زیرا این کشور به نیروی کار ماهر نیاز شدید دارد. حوزه‌هایی مانند مهندسی، پزشکی، پرستاری و فناوری اطلاعات تقاضای بالایی دارند. شما می‌توانید از طریق راه های مختلف برای کار در آمان درخواست دهید و آینده شغلی خود را تامین کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار در آلمان با موسسه مهاجرتی مونارک تماس بگیرید.

تیم تولید محتوا
منتشر شده توسط تیم تولید محتوا