مهاجرت دندانپزشکان به آلمان با موسسه مهاجرتی مونارک

از جمله رشته‌های تخصصی مورد نیاز کشور آلمان، دندان‌پزشکی است. موقعیت‌های خالی این ردیف شغلی، در کنار شرایط عالی کار در آلمان، هر دندان‌پزشکی را به فکر مهاجرت به این کشور می‌اندازد. ما با ارائه مشاوره‌ها و خدمات ویژه خود، شانس موفقیت شما را در این زمینه افزایش داده و از نخستین تا آخرین گام مربوط به روند مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، در کنارتان خواهیم بود. مشاوره رایگان

مهاجرت دندانپزشکان به آلمان با موسسه مهاجرتی مونارک

با توجه به اینکه کشور آلمان از افراد متخصص و مجرب به خوبی استقبال می‌کند و شرایط ویژه‌ای را برای آن‌ها فراهم می‌آورد، به یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی تبدیل شده است. دندان‌پزشکان از جمله افرادی هستند که آلمان را به عنوان مقصدی مناسب برای مهاجرت کاری خود می‌دانند. به همین دلیل سالانه سیل عظیمی از دندان‌پزشکان از اقسا نقاط جهان وارد خاک این کشور می‌شوند. مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، شرایط سخت و پیچیده‌ای ندارد و بیشتر مراحل آن مشابه مهاجرت پزشکان به این کشور است. در واقع داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1، معادل‌سازی مدارک، داشتن مجوز پزشکی، داشتن تحصیلات و سابقه کاری و … از جمله ملزومات مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان است. جمع‌‌آوری و انجام مدارک و اقدامات لازم برای مهاجرت دندان‌پزشکان اصلا سخت و پیچیده نیست. تنها کافی است از راهنمایی‌های یک موسسه مهاجرتی معتبر بهره ببرید. همکاران ما تمامی نکات لازم را به شما خواهند گفت. پس نگران نباشید.

مهاجرت دندانپزشکان به آلمان

شیوه‌های رایج مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان

راه‌های گوناگونی برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان وجود دارد. در این میان، متقاضیان مهاجرت به این کشور، عمدتا از طریق دو شیوه مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند. هر یک از این شیوه‌ها، شرایط خاص خود را دارند:

1. مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان از طریق کار

بسیاری از دندان‌پزشکان علاقه‌مند هستند تا از طریق کار، به کشور آلمان مهاجرت کنند. با توجه به استقبال آلمان از افراد ماهر و متخصص، رشته دندان‌پزشکی هم در لیست رشته‌های مورد نیاز این کشور قرار گرفته است. به همین دلیل مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان از طریق کار امکان‌پذیر است و احتمال یافتن شغلی مناسب با سطح درآمد نسبتا بالا، برای متقاضیان وجود دارد. برای افزایش شانسِ موفقیت در زمینه مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، لازم است مدارک متقاضیان معادل‌سازی شود و همچنین اقدام به دریافت مدرک زبان آلمانی در سطح C1 نمایند.

2. مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان از طریق تحصیل

کیفیت بالای نظام آموزشی و امکان تحصیل رایگان در آلمان، این کشور را به یکی از پرطرفدارترین کشورها به منظور مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. از این رو روش دیگری که برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان وجود دارد، مهاجرت از طریق تحصیل است. در این روش متقاضیان می‌توانند برای گذراندن دوره دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های آلمان، درخواست دهند. اما نکته حائز اهمیتی که در این روش از مهاجرت وجود دارد، این است که مهاجران تنها در صورتی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان اقامت داشته باشند و تابعیت این کشور را دریافت کنند که در این کشور مشغول به کار شوند.

معادلسازی مدارک دندانپزشکان به آلمان

معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در آلمان

یکی از موضوعات پر اهمیت در رابطه با مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، موضوع معادل‌سازی مدارک است. دندان‌پزشکانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، برای موفقیت در حوزه تخصصی خود و همچنین تشخیص درست بیماری و مشکلات بیماران در این کشور، باید مدارک تحصیلی معتبری داشته باشند و آن‌ها را برای معادل‌سازی به سازمان‌های مورد تایید آلمان ارسال نمایند. پس از آن‌که مدارک لازم به منظور معادل‌سازی ارسال شد، سازمان مربوطه به ارزیابی آن‌ها می‌پردازند و سپس در صورت تایید مدارک و نبود هیچ‌گونه مشکلی، اجازه فعالیت به دندان‌پزشکان و اخذ مجوز پزشکی را خواهند داد.

برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، علاقه‌مندان باید در دوره‌های کلینیکال مربوطه شرکت نمایند و پس از اخذ نمره قابل قبول و موفقیت در این دوره‌ها، مدرک معادل خود را دریافت کنند. همچنین برای دریافت مدرک معادل‌سازی، دندان‌پزشکان متقاضی مهاجرت کاری، باید در دو آزمون  Fachsprachorufung و Kenntnisprüfung نمره قابل قبولی دریافت نمایند. این دو آزمون به منظور بررسی مهارت‌های تخصصی و زبان آلمانی دندان‌پزشکان برگزار می‌شود و اهمیت بسیار زیادی دارند. پس از آن‌که کلیه مراحل نام‌برده طی شد، دندان‌پزشکان باید نامه پیشنهاد کاری (جاب آفر) خود را از کارفرمای آلمانی دریافت نمایند.

مهمترین مدارکی که باید برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان آماده و معادل‌سازی شوند، عبارت‌اند از:

 • مدرک پزشکی ترجمه شده به زبان آلمانی

 • مدرک زبان آلمانی

 • گواهی تاییدیه مقام پزشکی

 • گواهی عدم سوء‌ سابقه پزشکی

 • مدارک مبنی بر سابقه کار (حداقل 2 الی 3 سال)

 • گواهی برخورداری از سلامت جسمی و روانی

 • دعوت‌نامه کاری از کارفرمای آلمانی

تخصص های مورد نیاز دندانپزشکی در آلمان

تخصص‌های دندان‌پزشکی مورد نیاز آلمان

در میان انواع تخصص و گرایش‌های دندان‌پزشکی، برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری برای آلمان دارد. در واقع برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، متخصصان باید از لیست تخصص‌های مورد نیاز در این کشور اطلاع داشته باشند. مهم‌ترین تخصص‌های دندان‌پزشکی که در این کشور اروپایی مورد نیاز است، عبارت‌اند از:

 • تخصص پاتولوژی دهان و فک (آسیب‌شناسی دهان ، صورت و فک)

 • تخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت (پروستودنتیست)

 • تخصص جراحی لثه و ایمپلنت (پریودانتیست)

 • تخصص تشخیص بیماری‌های دهان

 • تخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

 • تخصص درمان ریشه (اندودنتیست)

 • تخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت

 • تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

 • تخصص دندانپزشکی کودکان

 

آزمون‌های مورد نیاز برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان

اگر از متقاضیان مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان هستید و می‌خواهید در این کشور مشغول به کار شوید، باید درخواستی مبنی بر نیاز به مجوز پزشکی برای کار در آلمان به اداره مربوطه در ایالت مورد نظر ارائه دهید که اصطلاحاً به آن Berufserlaubnis گفته می‌شود. اما پیش از دریافت مجوز پزشکی و ارائه درخواست خود به مراجع ایالتی در آلمان، لازم است در آزمون "امتحان ارزیابی" شرکت کرده و نمره قابل قبول را دریافت کنید. در واقع پس از قبولی در این آزمون است که می‌توانید برای اخذ مجوز پزشکی برای کار کردن به عنوان یک دندان‌پزشک در آلمان اقدام نمایید. پس از ورود به آلمان، به مدت 2 سال فرصت دارید تا نمره قابل قبول در این آزمون را کسب نمایید و پس از آن اجازه کار به صورت دائمی برای شما صادر خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که پس از مهاجرت دندان‌پزشکان، این افراد باید به عنوان دستیار در کلینیک‌ها و مراکز درمانی فعالیت کنند، سپس بعد از 5 سال اشتغال، می‌توانند به عنوان یک متخصص دندان‌پزشک، مشغول به کار شوند. از آن‌جایی که دندان‌پزشکان با بیماران سر و کار دارند و باید بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و مشکل آن‌ها را متوجه شوند، لازم است تسلط کافی بر زبان آلمانی داشته باشند. مدرک زبان آلمانی که برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان مورد قبول است، مدرک سطح C1 است. اخذ این مدرک برای دریافت مجوز پزشکی لازم است.

آزمون هایی برای مهاجرت دندانپزشکان به آلمان

اخذ تخصص پس از مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان

افرادی که قصد اخذ تخصص در آلمان را دارند، لازم است بدانند متخصصان دندان‌پزشکی در این کشور، باید در آزمون تخصص شرکت کنند و سپس با توجه به رتبه‌ای که کسب نموده‌اند، در یکی از شاخه‌های تخصص رشته دندان‌پزشکی به تحصیل مشغول شوند. دوره‌های مربوط به تخصص و فوق تخصص رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های معتبر آلمان به صورت کاملا رایگان تشکیل می‌شوند و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه نخواهند بود. افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، پس از اتمام دوره، باید تحت نظر یک استاد مورد تایید، در یک بیمارستان یا کلینیک مشغول به کار شود. تحصیلات مربوط به اخذ تخصص دندان‌پزشکی در این کشور، حدود 4 سال به طول می‌انجامد. 

 

حقوق دندان‌پزشکان در آلمان

به عنوان یکی از متقاضیان مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان، باید از سطح درآمد دندان‌پزشکان در این کشور اطلاع داشته باشید. در واقع یکی از عواملی که بر تقاضای مهاجرت دندان‌پزشکان تاثیرگذار است، میزان حقوق و درآمدی است که در این کشور پیشرفته و امن به دندان‌پزشکان و متخصصان این رشته تعلق می‌گیرد. البته میزان درآمد دندان‌پزشکان نه تنها در آلمان، بلکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان بالا است. فاکتورهای زیادی از جمله تخصص، سابقه کار، بیمارستان و منطقه‌ای که در آن کار می‌کنند، در حقوق دریافتی دندان‌پزشکان تاثیر می‌گذارد.

به طور کلی درآمدها در کشور آلمان از حدود 3900 یورو تا 13000 یورو در ماه برآورد می‌شود. میانگین حقوق یک دندان‌پزشک در آلمان، 8660 یورو در ماه و 104000 یورو در سال خواهد بود. البته همانطور که ذکر شد، میزان این حقوق بر اساس تجربه کاری و تخصص دندان‎پزشکان، متغیر است و امکان افزایش آن وجود دارد.

شرایط بازار کار برای مهاجرت دندانپزشکان به آلمان

شرایط بازار کار برای مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان چگونه است؟

با وجود افزایش جمعیت آلمان در سال‌های اخیر، کمبود نیروهای پزشکی و به ویژه دندان‌پزشکی در این کشور به خوبی قابل مشاهده است. از آن‌جایی که این کشور شرایط ویژه‌ای را برای موقعیت‌های شغلی خالی در نظر گرفته، مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان به طور پیوسته در حال افزایش است. از طرف دیگر، تعداد نیروهای فعال و دندان‌پزشکان جوان در این کشور با سیر نزولی همراه است، در نتیجه می‌توان به بهبود شرایط کاری و همچنین دریافت ویزای کار دندان‌پزشکی در این کشور امید داشت.  هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز آلمان ارائه می‌شود که در آن اسم رشته دندان‌پزشکی نیز به چشم می‌خورد و متقاضیان مهاجرت می‌توانند برای دریافت ویزای کار مشاغل خاص درخواست داده و از این طریق به این کشور وارد و مشغول به کار شوند.

به بیان ساده‌تر، آینده شغلی دندان‌پزشکان در آلمان عالی به نظر می‌رسد. با توجه به نیاز این کشور به دندان‌پزشکان و متخصصان دندان‌پزشکی، امکان اشتغال به کار این افراد در آلمان بسیار بالا است. دندان‌پزشکانی که از سراسر دنیا به آلمان مهاجرت می‌کنند می‌توانند شغلی مناسب با درآمد نسبتا بالا و کافی دریافت کنند. یکی از دلایل توسعه روند مهاجرت دندان‌پزشکان به آلمان نیز همین بازار کار عالی در این کشور است.