آوسبیلدونگ پرستاری آلمان با خدمات موسسه مونارک

اگر رویای کار کردن به عنوان یک پرستار در آلمان را دارید، اما از تحصیلات لازم و سابقه کاری مرتبط برخوردار نیستید، نگران نباشید. ما در موسسه مهاجرتی مونارک با ارائه خدمات ویژه در کنار شما هستیم، تا رویای شما را به واقعیت تبدیل کنیم. شما می‌توانید با گذراندن یک دوره سه ساله در آلمان (آوسبیلدونگ) شغل دلخواه خود را داشته باشید. مشاوره رایگان

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان با خدمات موسسه مونارک

دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان دقیقا چیست؟

کشور آلمان یکی از معدود کشورهایی است که آموزش‌ها و دوره‌های فنی و حرفه‌ای رایگان همراه با حقوق را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم کرده است. لغت آوسبیلدونگ در زبان آلمانی به معنای کارورزی در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای است و به همین ترتیب، آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان نیز یک دوره کارورزی بوده که به منظور آموزش و جذب پرستاران در این کشور برگزار می‌شود. دوره  آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، عموما سه سال به طول می‌انجامد و به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شود. بخش تئوری آن (معمولا 2100 ساعت)، در آکادمی‌های آموزشی و بخش عملی آن (حدود 2500 ساعت)، در بیمارستان‌ها برگزار می‌شود و پس از پایان این دوره، کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، می‌توانند در سطح این کشور مشغول به کار شوند.

مهاجرت پرستاران به آلمان

دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، به منظور تامین پرستاران مورد نیاز آلمان در حوزه‌های پرستاری عمومی، پرستاری بخش‌های تخصصی مانند بیهوشی، انکولوژی و …، پرستاری سالمندان و پرستاری از کودکان تدوین شده‌اند. 

دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین دوره‌های آموزشی در آلمان به شمار می‌رود، به طوری که می‌توان این دوره را به عنوان جایگزینی برای تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه‌ها عنوان کرد. در واقع فارغ‌التحصیلان دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان همچون فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این رشته، مدرک معتبر دریافت می‌کنند و می‌توانند در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و سایر مراکز درمانی مشغول به کار شوند.

Ausbildung شکلی از آموزش حرفه‌ای دوگانه (DVT) به شمار می‌رود که در طول آن، کارآموزان ضمن آن‌که به آکادمی‌های آموزشی می‌روند و آموزش می‌بینند، کار هم می‌کنند و در کنار آن درآمد کسب می‌کنند.

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، تنها برای افرادی که مدرک و تحصیلات دانشگاهی در رشته پرستاری ندارند، کاربردی است. یعنی اگر شما در دانشگاه، رشته پرستاری را تحصیل کرده‌اید و اکنون به عنوان یک پرستار قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید، نیازی به شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را ندارید و تنها لازم است جهت تایید و معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود، اقدام نمایید.

موسسه مهاجرتی مونارک، ارتباط بسیار گسترده‌ای با کارفرمایان آلمانی در سراسر آلمان دارد و می‌تواند به متقاضیان گرامی در زمینه پیدا کردن یک موقعیت آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان کمک کند. 

البته خدمات موسسه مونارک محدود به همین مورد نمی‌شود و خدماتی که توسط این موسسه در زمینه آوسبیلدونگ پرستاری آلمان ارائه می‌شود، همچون خدمات قابل ارائه در زمینه مهاجرت پرستاران به آلمان، به دو دسته خدمات در ایران و خدمات در آلمان تقسیم می‌شود.

خدمات مونارک در ایران:

در نخستین گام مربوط به آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، ما شرایط شما را به طور دقیق بررسی و ارزیابی می‌کنیم، سپس مشاوره‌های لازم در خصوص آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان و مدارکی که شما برای درخواست ثبت‌نام در این دوره‌ها نیاز دارید را ارائه خواهیم داد. سپس برنامه‌ریزی‌های لازم برای جمع‌آوری، ترجمه و در نهایت تایید مدارک در سفارت آلمان انجام می‌شود. همچنین تنظیم و ارسال مدارک مورد نیاز شما به منظور انجام مراحل اداری معادل‌سازی در این موسسه انجام خواهد شد. سایر خدمات موسسه ما در زمینه آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، دریافت تاییدیه از اداره کار آلمان، آماده سازی مدارک لازم و تعیین وقت برای مصاحبه سفارت آلمان و همچنین اخذ ویزای پیک آپ برای مراجعه‌کنندگان گرامی است.

خدمات مونارک در آلمان:

همانطور که گفتیم خدمات موسسه ما، محدود به زمانی که شما در ایران هستید، نمی‌شود و پس از ورود شما به خاک آلمان نیز از خدمات ویژه مونارک بهره‌مند خواهید شد. به طور مثال ما کارهای اقامت شما در آلمان را انجام می‌دهیم و به شما کمک می‌کنیم تا در کالج ثبت‌نام نمایید. برای تبدیل ویزای اولیه شما به ویزای آوسبیلدونگ درخواست می‌دهیم و اقدامات مربوط به آن را انجام می‌دهیم. ثبت‌نام مربوط به بیمه شما و راهنمایی‌ها و اقدامات لازم جهت افتتاح حساب بانکی در آلمان را انجام خواهیم داد. همچنین ما شما را در کشوری که هیچ آشنایی با آن ندارید، تنها رها نمی‌کنیم و کلیه اطلاعات و موضوعاتی که برای زندگی عادی و روزمره اولیه در این کشور احتیاج دارید را به شما آموزش خواهیم داد.

مهاجرت پرستاران به آلمان

 

شرایط کامل ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

افرادی که قصد دارند در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شرکت کنند، لازم است با شرایط کامل ورود به این دوره آشنا شوند. در واقع برای پذیرش در این دوره‌ها، نیازمند جمع‌آوری برخی مدارک و در کنار آن ملزم به رعایت و برخورداری از برخی شروط دیگر هستید که عبارت‌اند از:

 • مدارک تحصیلی

برای ثبت‌نام و پذیرش در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، ملزم به ارائه مدارک تحصیلی دانشگاهی نیستند. با این وجود، برخورداری از مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط با رشته پرستاری و پیراپزشکی، می‌تواند اثر مثبتی بر اخذ پذیرش آوسبیلدونگ پرستاری آلمان داشته باشد. افرادی که متقاضی شرکت در این دوره هستند، تنها باید یکی از مدارک دیپلم نظام جدید یا قدیم و مدرک پیش دانشگاهی را ارائه دهند. همچنین برای حضور در این دوره‌ها، نمرات و معدل از اهمیت بالایی برخوردار نیست. نکته حائز اهمیت دیگری که در این زمینه وجود دارد، امکان شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان با داشتن دیپلم همه رشته‌های نظری و فنی است و در واقع محدود به دیپلم تجربی نیست. در صورتی که شما دیپلمی به جز تجربی دارید، لازم است مدارکی را مبنی بر علاقه خود به رشته پرستاری مانند شرکت در دوره‌های هلال احمر و … ارائه دهید.

 • مدرک زبان

یکی از مهمترین شروط و مدارکی که شما برای ثبت‌نام و شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان باید ارائه دهید، مدرک زبان آلمانی است. حداقل زبان مورد پذیرش جهت شرکت در دوره‌های آموزشی، مدرک زبان B1 آلمانی است. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مراکز آموزشی و درمانی، از متقاضیان ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، مدرک زبان آلمانی در سطح B2 هم پذیرفته می‌شود. در واقع مدرک زبان آلمانی مورد پذیرش در ایالت‌ها و مراکز آموزشی مختلف، متفاوت خواهد بود و پیشنهاد ما به شما، اقدام به ثبت‌نام با مدرک زبان آلمانی سطح B2 است تا از ریسک عدم پذیرش، کاسته شود.

با توجه به اینکه فرایند دریافت دعوت‌نامه از مراکز آوسبیلدونگ پرستاری، حدود 4 ماه به طول می‌انجامد. به همین دلیل توصیه می‌شود، قبل از تکمیل دوره آموزش زبان خود، برای ثبت‌نام در این دوره اقدام نمایید تا زمان زیادی را از دست ندهید. 

 • شرایط سنی

به طور کلی، مراکز آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، شرایط و محدودیت‌های سنی مختلفی را برای جذب متقاضیان اعلام می‌نمایند. با این وجود نتیجه‌ای که از بررسی کلی این مراکز حاصل شده است، نشان می‌دهد به دلیل نیاز این کشور به کادر درمان و به ویژه پرستاران، سخت‌گیری چندانی در شرایط سنی متقاضیان نخواهد داشت. اما به طور کلی، بهترین شرایط سنی برای اقدام به ثبت‌نام و پذیرش در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، زیر 30 سال عنوان می‌شود و متقاضیان برای اخذ این مدرک، حداکثر می‌توانند تا چهل و پنج سالگی خود اقدام نمایند.

 • سوابق کاری مرتبط

سوابق کاری مرتبط با پرستاری از شروط ثبت‌نام در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان نیست، اما تاثیر چشمگیری بر دریافت پذیرش این دوره‌ها خواهد گذاشت. در صورتی که شما در کارنامه خود، سوابق کاری و گواهی‌نامه‌های مرتبط با رشته پرستاری را به ثبت رسانده باشید، از شانس بیشتری برای دریافت پذیرش در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان برخوردار خواهید شد. موسسه ما در دریافت مدارک لازم به شما متقاضیان گرامی کمک لازم را خواهد کرد تا بدون دغدغه و با خیالی راحت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان پذیرش شوید.

 • تمکن مالی

اگر چه هزینه آموزش در مراکز آموزشی در آلمان رایگان است، اما هزینه‌های مربوط به زندگی افراد در این کشور، بر عهده خود شخص خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که افراد شرکت‌کننده در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، به صورت ماهانه حقوق دریافت خواهند کرد. این حقوق به قدری است که کارآموزان بتوانند مخارج زندگی شخصی خود را تامین کنند. اما از آن‌جایی که شرکت‌کنندگان دوره آوسبیلدونگ تا یک ماه پس از شرکت در دوره و کار کردن، حقوقی دریافت نمی‌کنند، توصیه می‌شود، حدود 3000 یا 4000 یورو همراه خود داشته باشند تا بتوانند هزینه‌های مربوط به بدو ورود به کشور و مخارج اولیه خود را تامین نمایند.

 • سلامت جسمی و روانی

در نظر داشته باشید که یکی از شروط اصلی برای کار کردن در سیستم بهداشت و سلامت آلمان، برخورداری از وضعیت جسمی و روانی سالم است. به همین دلیل، پس از ورود به آلمان باید توسط یک پزشک آلمانی ویزیت شوید تا سلامت جسمی و روانی شما ثابت شود. 

 • عدم سوء پیشینه

از دیگر شروط لازم، نداشتن هیچ‌گونه سوء پیشینه در کارنامه قضایی شماست. توجه داشته باشید که شما برای کار در کشور آلمان، نباید هیچ‌گونه سوء پیشینه‌ای داشته باشید. به همین دلیل اگر قصد ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را دارید، این نکته را مد نظر خود قرار دهید.

 

مزایای دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

ثبت‌نام و شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، با مزایای بسیاری همراه است است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کسب دانش تئوری و نظری

در واقع دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، فرصت بسیار مناسبی را برای یادگیری دانش تئوری و عملی به طور هم‌زمان فراهم کرده است. به واسطه این شرایط، کارآموزان آمادگی لازم برای ورود به بازار کار به عنوان یک پرستار را کسب می‌کنند.

 • دریافت حقوق در طول دوره آوسبیلدونگ

یکی دیگر از مزیت‌هایی که برای آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان برشمرده می‌شود، دریافت حقوق ماهانه کارآموزان در طول دوره آموزشی خود، در ازای بخشی از فعالیت‌های آن‌ها در دوره عملی است.

 • عدم پرداخت شهریه

آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، دوره‌ای کاملا رایگان است و متقاضیان نیازی به پرداخت شهریه به منظور حضور و شرکت در این دوره آموزشی ندارند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، ارائه چنین آموزش‌هایی با پرداخت هزینه از سوی کارآموزان امکان‌پذیر است.

 • ضمانت کار

دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به نحوی طراحی شده‌اند که مدیران بیمارستان‌ها، بتوانند استعداد و تلاش کارآموزان را ارزیابی کنند و از این طریق با آن‌ها آشنا شده و آن‌ها را استخدام نمایند. همچنین با توجه به نیاز گسترده آلمان به پرستار، در صورت گذراندن دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، احتمال یافتن یک موقعیت کاری مناسب در این کشور بسیار زیاد است.

 • امکان اخذ اقامت دائم

همانطور که می‌دانید، آلمان موقعیت‌های شغلی خالی زیادی برای پرستاران دارد. کشور آلمان برای آموزش‌دیدگان دوره‌های پرستاری نیز ارزش زیادی قائل است و شرایط استخدام آن‌ها را به راحتی فراهم می‌آورد. یکی از مزیت‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، فراهم آوردن فرصت استخدام و در نهایت امکان اخذ اقامت دائم پرستاران پس از چند سال کار کردن در این کشور است.

 • تقاضای بالا برای استخدام

جمعیت افراد سال‌خورده و مسن در آلمان بسیار زیاد است و میانگین سنی در این کشور، در سال‌های آینده، بیشتر نیز خواهد شد. به همین دلیل تقاضا برای استخدام پرستاران به منظور مراقبت و نگهداری از بیماران به ویژه سالمندان در این کشور بالا است و بیشتر نیز خواهد شد.

 • امکان ارتقای شغل

یکی از مزیت‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را می‌توان به امکان ارتقای شغلی کارآموزان فارغ‌التحصیل از این دوره‌ها دانست. در واقع کارآموزان پس از اتمام دوره خود، در بیمارستان‌ها به عنوان پرستار عادی مشغول به کار می‌شوند. این کارآموزان می‌توانند با گذراندن دوره‌های تخصصی، به عنوان پرستاران متخصص در یک حوزه خاص، در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استخدام شوند.

 • مهاجرت آسان و سریع

با توجه به استقبال آلمان از پرستاران و کارآموزان پرستاری، متقاضیان دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، برای سفر به این کشور با دشواری زیادی مواجه نخواهند شد. انتخاب موسسه ما برای همراهی شما در این مسیر، این دشواری را به صفر می‌رساند.

 

میزان حقوق در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان

همانطور که تاکنون هم اشاره کردیم، کارآموزان در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، نه تنها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، بلکه به آن‌ها حقوق نیز تعلق خواهد گرفت. میزان دستمزدی که این افراد در طول دوره آموزشی خود دریافت خواهند کرد، متفاوت است. به طور معمول کارآموزان دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، در سال اول کارآموزی خود حدود 1165 یورو، در سال دوم حدود 1230 یورو و در سال سوم آموزش حدود 1300 یورو در ماه دریافت خواهند کرد.

حقوقی که کارآموزان دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان دریافت می‌کنند، به میزانی است که بتوانند از پس مخارج مربوط به زندگی شخصی در آلمان، برآیند. به طور معمول حقوقی که برای این افراد پرداخت می‌شود، هزینه‌های مربوط به تحصیل آن‌ها از جمله هزینه خرید کتاب، اجاره خوابگاه و … را پوشش می‌دهد.

همچنین توجه داشته باشید که حقوق پرداختی به کارآموزان آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلف، متفاوت است و آوسبیلدونگ پرستاری در لیست پردرآمدترین رشته‌های آوسبیلدونگ در آلمان قرار دارد.

 

هزینه آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که علاقه‌مندان و متقاضیان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، از کارشناسان ما می‌پرسند، در خصوص هزینه مربوط به این دوره‌ها است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آلمان، برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، که از دانشجویان خارجی هزینه‌هایی را تحت عنوان شهریه و هزینه تحصیل دریافت می‌کنند، هیچ هزینه‌ای را از افراد شرکت‌کننده در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان نمی‌گیرد. در واقع هزینه آموزش در آلمان رایگان است و از شما بابت شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری هیچ مبلغی دریافت نخواهد شد.

علاوه بر این موضوع، شما حتی می‌توانید پس از شروع دوره کارآموزی خود، درآمد هم داشته باشید. تمامی آموزشگاه‌هایی که دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان ارائه می‌دهند، هیچ مبلغی را تحت عنوان شهریه از کارآموزان دریافت نمی‌کنند، اما هر ترم ممکن است مبلغی را به عنوان هزینه‌های ثبت‌نام و ارائه خدمات رفاهی به کارآموزان، از آن‌ها طلب کنند.

لازم به ذکر است که رشته پرستاری، جزء رشته‌هایی است که در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، بدون اخذ شهریه برگزار می‌شود. با این وجود برخی رشته‌های دیگر از جمله رادیولوژی وجود دارند که متقاضیان آن‌ها، ملزم به پرداخت شهریه در طول دوره آموزشی خود هستند. برای اطلاع از لیست این قبیل رشته‌ها، می‌توانید به سایت www.ausbildung.de مراجعه نمایید.

مهاجرت پرستاران به آلمان

مدارک لازم برای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

برای درخواست پذیرش در دوره‌‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، به برخی مدارک و مستندات نیاز دارید:

 • گواهی پایان دوره دبیرستان

این گواهی در ایران، همان دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی است. البته برای ثبت‌نام در برخی از دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، حتی نیازی به مدرک دیپلم ندارید و می‌توانید با مدرک دهم دبیرستان درخواست دهید. با این وجود توصیه ما به شما این است که با حداقل مدرک دیپلم برای شرکت در این دوره‌ها اقدام نمایید، چون سیستم آموزشی ایران با آلمان متفاوت است و همچنین در پایان سال دهم، مدرک معتبری به شما تعلق نمی‌گیرد و تنها ریزنمرات را به شما خواهند داد. پس از دریافت مدارک و ریزنمرات دبیرستان، لازم است به زبان آلمانی ترجمه شوند و به تایید دادگستری و وزارت خارجه نیز رسیده باشند.

 • مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2

 • گواهی مبنی بر برخورداری از سلامتی جسمی و روانی

 • گواهی عدم سوء پیشینه

 • مدارک مربوط به سوابق کاری مرتبط

 • زندگی‌نامه (رزومه)

همچنین متقاضیان شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، باید ویزای D - 16b را دریافت نمایند. مدارکی که شما برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ نیاز دارید نیز شامل موارد زیر است:

 • عکس گذرنامه‌ای بایومتریک

 • گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه

 • شناسنامه و در صورت داشتن توضیحات، به همراه ترجمه آن

 • نامه تمکن مالی از بانک

 • مدرک زبان آلمانی

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

 • مدارک مربوط به سوابق کاری

 • زندگی‌نامه یا رزومه

 • انگیزه‌نامه

 • بیمه درمانی مسافرتی 6 ماهه 

مهاجرت پرستاران به آلمان

آینده شغلی کارآموزان پس از دوره آوسبیلدونگ

پس از آن‌که دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به اتمام رسید، تا دو سال پس از آن فرصت دارید که یک موقعیت شغلی برای خود پیدا کنید. دوره‌های آوسبیلدونگ به طور معمول 3 سال طول می‌کشد. در دو سال نخست این دوره، آموزش‌های مربوط به پرستاری عمومی ارائه می‌شود و در سال آخر، آموزش‌ها تخصصی‌تر و بر اساس گرایش‌های مختلف خواهد بود. در صورتی که دوره پرستاری کودک را گذرانده باشید، باید در این حوزه شروع به کار کنید و در صورتی که آموزش‌های شما معطوف به پرستاری سالمند بوده، باید در این زمینه مشغول به کار شوید. توجه داشته باشید که باید تسلط کافی بر زبان آلمانی داشته باشید، چون میزان مهارت شما در این زبان، بر نحوه ارتباط گرفتن شما با بیماران و کارفرمایان شما تاثیرگذار خواهد بود و به همین ترتیب، امکان دریافت موقعیت‌های شغلی بهتر برای شما فراهم خواهد شد.

با توجه به نیاز گسترده و زیادی که آلمان به پرستار دارد، احتمال اینکه شما پس از دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، در مرکزی استخدام نشوید، بسیار پایین و نزدیک به صفر است، مگر اینکه شما در طول دوره آموزشی تنبلی کرده باشید و یا مهارت‌های لازم را به طور اصولی و صحیح فرا نگرفته باشید. (این احتمال بسیار پایین خواهد بود. چرا که شما در طول دوره حدود 2500 ساعت آموزش عملی خواهید داشت).

به طور کلی درخواست پرستار در تمامی شهرهای آلمان وجود دارد، اما بیشترین درخواست برای جذب پرستاران در سه شهر برلین، مونیخ و هامبورگ است، به طوری که حدود 15 درصد از درخواست‌های کار پرستاری را شامل می‌شوند.

کارآموزانی که دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را به اتمام می‌رسانند، می‌توانند در مراکز درمانی مختلفی از جمله بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها (بخش داخلی، اتاق عمل، اطفال و …)، کلینیک‌ها، مراکز درمانی، مراکز توانبخشی، خانه‌های سالمندان، به عنوان پرستار کودک و همچنین موسسات اجتماعی مشغول به کار شوند.

همچنین افرادی که پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان کار پیدا می‌کنند و در این کشور به فعالیت می‌پردازند، می‌توانند جهت دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا یا اقامت آلمان اقدام نمایند. در صورتی که فارغ‌التحصیلان دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به مدت 4 سال در مراکز درمانی و بهداشتی این کشور مشغول به کار باشند، و در کنار آن هیچ‌گونه مشکلی مربوط به بیمه و مالیات نداشته باشند، می‌توانند برای اقامت دائم در این کشور درخواست کنند و در نهایت آن را کسب نمایند. این افراد در نهایت پس از 10 سال زندگی و فعالیت در آلمان، در صورت برخورداری از شروط اصلی از جمله داشتن اقامت دائم، تطبیق با جامعه آلمانی، رعایت شرط حضور، آموزش زبان، فرهنگ و قوانین آلمان و … می‌توانند برای اخذ پاسپورت اقدام نمایند.

 

ویزای همراه برای آوسبیلدونگ پرستاری

کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان که ویزای خود را دریافت نموده‌اند، امکان بردن اعضای خانواده خود را به طور همزمان با خود، ندارند. در واقع به دلیل کافی نبودن حقوق دریافتی کارآموزان در طول دوره، برای تامین هزینه‌های زندگی سایر اعضای خانواده، امکان درخواست پیوست خانواده برای این افراد وجود ندارد.

اما وضعیت برای زمانی که متقاضیان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، ویزای خود را اخذ کنند، کمی متفاوت می‌شود. در واقع پس از ورود پرستاران آوسبیلدونگ به این کشور، چنانچه بتوانند خانه‌ای با متراژ بالا و مناسب برای سایر اعضای خانواده خود اجاره کنند و همچنین بتوانند ثابت کنند که از تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های مربوط به خانواده خود برخوردار هستند، می‌توانند برای درخواست پیوست ویزا برای اعضای خانواده خود اقدام نمایند. در غیر این صورت، همانطور که گفته شد، این امکان وجود نخواهد داشت.

البته در نظر داشته باشید که شرط صدور ویزای پیوست برای همسر، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح A1 است ولی شرط ارائه مدرک زبان برای فرزندان زیر 18 سال الزامی نیست.  در واقع فرزندان زیر 18 سال می‌توانند درخواست ویزای پیوست بدهند و حتی به صورت رایگان در مدارس آلمانی به تحصیل بپردازند. همچنین تمام اعضای خانواده کارآموز دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، مشمول بیمه درمانی در آلمان و حقوق اجتماعی هستند.

 

سوالات متداول متقاضیان قبلی

دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

این دوره‌های آموزشی که در کشور آلمان ارائه می‌شوند، برای افرادی ایجاد شده است که مایل به اشتغال در حرفه پرستاری‌اند، اما تحصیلات مرتبط ندارند. 

شرایط ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

کلیه افرادی که دوره 12 ساله تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و از مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 برخوردار باشند، می‌توانند برای ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، اقدام نمایند.

آیا آشنایی به زبان آلمانی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان ضروری است؟

از آن‌جاییکه متقاضیان در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، آموزش عملی خود را در بیمارستان‌های آلمان می‌گذرانند و با بیماران آلمانی در ارتباط هستند، می‌توان گفت آشنایی به زبان آلمانی یکی از شرایط اصلی مورد نیاز برای ورود به این دوره است.

 مدرک زبان مورد نیاز برای دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

شرط پذیرش متقاضیان برای شرکت در دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، تسلط نسبی بر زبان آلمانی و اخذ مدرک زبان حداقل سطح B1 است.

آیا می‌توان با مدرک زبان انگلیسی در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شرکت کرد؟

خیر. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 و تسلط نسبی بر این زبان جزء شروط اصلی دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان به شمار می‌رود.

شرط سنی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چقدر است؟

به طور کلی هیچ‌گونه شرط و محدودیت سنی برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان ذکر نشده است، اما شانس پذیرش متقاضیانی که بین 18 تا 30 سال سن دارند، در این دوره بیشتر است.

هزینه آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان برای کارآموزان چقدر است؟

به طور کلی کارآموزان برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان هیچ‌گونه هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد. با این وجود هزینه‌های جانبی مربوط به زندگی بر عهده خود افراد خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان با تحصیل پرستاران در دانشگاه چه تفاوتی دارد؟

سرفصل‌ها و مباحثی که کارآموزان و متقاضیان رشته پرستاری فرامی‌گیرند حدودا یکسان هستند و آموزش نیز برای هر دو گروه رایگان است. با این وجود، کارآموزانی که در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شرکت کرده‌اند، در طول دوره حقوق دریافت می‌کنند، اما دستمزدی به دانشجویان دانشگاه‌ها تعلق نمی‌گیرد.

شانس یافتن شغل برای فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تفاوت دارد؟

در واقع کارآموزانی که در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شرکت می‌کنند و آن را به اتمام می‌رسانند، در صورت داشتن مهارت و دانش کافی، برای پیدا کردن شغل، از شانس برابری با فارغ التحصیلان دانشگاهی این رشته برخوردار هستند.

تمکن مالی مورد نیاز برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چقدر است؟

با توجه به اینکه افراد شرکت‌کننده در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، حقوق دریافت خواهند کرد، نیازی به هیچ تمکن مالی ندارند، اما از آن‌جایی که از بدو ورود آن‌ها به آلمان، به مدت یک ماه هیچ حقوقی دریافت نخواهند کرد، پیشنهاد می‌شود، در زمان ورود به خاک آلمان حداقل 3000 یورو داشته باشند.

حقوق متقاضیان شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چه میزان است؟

حقوق پرستارانی که در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شرکت کرده‌اند، مطابق با قانون، سال اول ماهانه حدود 1100 یورو، سال دوم 1200 یورو و سال سوم 1300 یورو خواهد بود.

طول دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چقدر است؟

به طور معمول دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان حدود سه سال به طول می‌انجامد. 2 سال نخست این دوره صرف آموزش مهارت‌های مربوط به پرستاری عمومی و در سال سوم نیز آموزش‌های مربوط به هر یک از گرایش‌ها همچون پرستاری عمومی، پرستاری سالمندان و … ارائه می‌شود.

دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به چه صورت برگزار می‌شود؟

دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان،  تلفیقی از آموزش‌های تئوری و عملی است. آموزش‌های عملی مربوط به این دوره در مراکز آموزشی برگزار می‌شود و حدود 2100 ساعت است. همچنین آموزش‌های تئوری دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان در بیمارستان‌ها برگزار می‌شود و حدود 2500 ساعت خواهد بود.

مزایای دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چیست؟

مهم‌ترین مزیت شرکت در این دوره را می‌توان رایگان بودن آموزش در کنار برخورداری از حقوق ماهانه برشمرد. این مبلغ در سال نخست حدود 1000 یورو است و در سال‌های بعدی، افزایش خواهد یافت.

آیا کارآموزان پس از اتمام دوره  آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان استخدام می‌شوند؟

فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، می‌توانند پس از اتمام دوره خود در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و … شروع به فعالیت کنند و استخدام شوند. با توجه به ظرفیت آلمان برای جذب پرستار، احتمال استخدام این افراد بسیار زیاد است.